10/28/2011

Crne rupe - stvarnost dalja od vremena



Da li je komplikovano shvatiti šta je crna rupa?

Uobičajena definicija crne rupe je da je to objekat koji tako jako zakrivljuje prostor-vremenski kontinuum da čak ni svetlo ne može da pobegne sa površine tog objekta. Sa stanovišta klasične opšte teorije relativnosti, izolovana crna rupa predstavlja vrlo stabilan objekat. Fizičari će vam reći da je metrika prostor-vremena , u prisustvu crne rupe, u opštem slučaju data matematičkim rešenjem Ker-Njumana gde figurišu tri veličine: masa crne rupe M, ugaoni momenat i naelektrisanje Q. Ova metrika opisuje večnu, rotirajuću crnu rupu koja ne menja svoje parametre sa vremenom. Međutim, u realnoj situaciji, ovi parametri se mogu menjati, i to ne na proizvoljan način, već po tačno određenim zakonima!

Kako je crna rupa postala baš... crna rupa?

Evo i originalne zabeleške koja pokazuje kako su crne rupe dobile ime – slavni fizičar Džon Viler je ovako opisao tu istoriju imena najmisterioznijeg objekta u Svemiru:

10/22/2011

PESMA

 PISE: VENECIJANKA

Od  njega ni abera,  ni glasa -  kažu i zabrinuto odmahuju glavom.
Neko ga je video kako niz kaljavi put " štrika
"  kao da od nečega beži, okrećući se u strahu, da ga ne zaustave.
Nađoše mu opanak u blatu.
"Kao da je Pepeljuga",  pokuša neko da se našali,  ali ga oštri pogledi presekoše.
"Mislim, Pepeljuga je bila dobra osoba, bar tako mislim - mislim..." , opet će taj bezubi, pokunjeno.
"A možda je otišao da naruči sebi neki orden, krivo mu je svi su okićeni, sem njega. "-  prozbori neki " mudrac  ".

" A čime je zaslužio da bude odlikovan? " ,  pobuni se treći.
" Sve smo to MI krvavo zaradili, mučili se, a on iz sela nije mrdnuo, nikad reč prozborio, u grad veliki nije kročio...koje su to njegove zasluge, pitam ?!"  - ljutito će opet.
" Nadam se da će ga svetlošću dočekati " - usudi se da šapne,
  žena mu.
"Koga,  NJEGA,  pa gde si videla da pesnike lučom prate,
ajde, vreme je da se kukuruz obere... a za njega ne brinem, čak ni je i lakše, jedna usta manje",  grubo ce svekar saginjujući se da podigne tobož spuštene čarape, dok opanke su mu suze pretvarale u brodove...

Zašto je potrebno narušiti simetriju? Epizoda: SIMETRIJA U PET SLIKA



Pogledajte noćno nebo. Da li vam se čini da su zvezde sasvim ravnomerno raspoređene po njemu? 
Od Rajta, preko Imanuela Kanta (o Kantu, posebno, nekom drugom prilikom) pa sve do Heršela, pokazalo se da je raspodela zvezda izotropna. U svakom pravcu vidimo isti broj zvezda. U proseku. Ukoliko pokušamo da isti recept primenimo i na galaksije, učiniće nam se da se slika i ne menja previše. Orijentisani duž raznih vidnih linija, steći ćemo utisak da je broj galaksija (pa i jata galaksija, itd) podjednak. Ali... (uvek to „ALI“ koje pokvari idilu prostih odgovora): PRIVIDNA JEDNOSTAVNOST ZVANA SIMETRIJA KRIJE U SEBI NEKE OD NAJVEĆIH ZAGONETKI PRIRODE.

Kopernikanska kriza



Juče sam u svojoj bašti zasadio
Kip Slobode

Zemlja se okrenula
I on je jutros
Osvanuo u Njujorku

Nadam se da ga tamo dobro zalivaju
Deluje mi previše bled
I skamenjen

Odustajem od baštenskih poslova
Čekaću
Dok Zemlja opet ne bude ravna

10/05/2011

Nobelova nagrada za fiziku – ili, KAKO SE SVEMIR ŠIRI ?


 “Ni u šta se tako čvrsto ne veruje kao u ono o čemu se najmanje zna!“

Š. de Monteskje

BORBA IDEJA (ŠMIT levo, i PERLMUTER desno - razmenjuju svoje argumente)

Juče je osvanuo još jedan važan dan za kosmologiju – dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade su trojica astrofizičara koji su proučavanjem supernova otkrili ubrzano širenje Svemira. Imena ovih genijalnih tipova su Sol Perlmuter, Brajan Šmit i Adam Rajs, a mediji nisu propustili da naglase kako novčanu svotu od 1.5 miliona dolara dele tako da Rajs dobije polovinu, dok drugu polovinu dele Perlmuter i Šmit.

Međutim, za one koji bi da više saznaju o značaju samog otkrića, evo jednog pokušaja sažetog u nekoliko pasusa.

9/15/2011

Autoblogerski vodič kroz galaksije


“Naseljenost NE POSTOJI !

Poznato je da je broj svetova beskonačan. To je iz prostog razloga što ima beskonačno mnogo prostora u kome se nalaze. Ali, nisu svi naseljeni. Prema tome, broj naseljenih svetova mora biti konačan. Bilo koji konačan broj podeljen sa beskonačnošću toliko je blizu ničemu da ga ne treba ni pominjati, tako da se može reći da je prosečna naseljenost svih planeta Vaseljene jednaka nuli! Iz ovoga sledi da je naseljenost čitave Vaseljene takođe ravna nuli, a ljudi koje srećete s vremena na vreme samo su proizvod vaše bolesne mašte!“


Verujem da je većina vas čitala knjigu Autostoperski vodič kroz galaksiju, neponovljivog Daglasa Adamsa. Sve što treba da znate o uređenju životnih prilika (i neprilika) u dostupnom nam Univerzumu, nalazi se u toj knjizi. Ovaj tekst je pokušaj da se na najjednostavniji mogući način opišu svojstva galaksija koje se javljaju u nama dostupnom Univerzumu. Ukoliko neko od vas, članova SAPIENS KLUBA, tamo naiđe na autostopera, recite mu da se kloni Vogonaca... i da pažljivo ispija Grgolj blaster!

9/13/2011

DALTONIZAM

 Piše: Venecijanka

Kikotom se nasmejao kad mu javiše da je poražen...
prstima je iscrtavao pokidane granice zamišljenih zemalja,
koje je već unovčio - unapred...

Znao je da poražen ne može biti dokle god ima sebe i svojeglavu glavu,
koja samo kroz zid pobede prolazi...

Zagroktao je kad su poraz potvrdili. Pa to nije njegova stvar,on je imao plan, grafikone,
i to u boji, a njihov daltonizam nek* nadoknadi izgubljeno.

Šta su tražili na žutoj teritoriji, kad im je odrednica bila crveno...
Zalutaše u Lorkino zeleno i sad on mora ponovo da izmeša paletu...

Šta ga se tiču tuđi porazi , boje su postojane...

Trebalo je samo da ih slede...

Ne dotiču ga tuđi gubici, on je dobitnik na papiru i to će dokazati na sudu,
kad bude išao zbog očinstva...

I tu su se pomešale boje...Lepo joj je dao grafikon i to u boji,
što ga nije sledila, dete je rođeno, biološki jeste, ali grafički nije njegovo...

Pa, ljudi , dokle da vam tumačim boje???












_

9/01/2011

Priča o tamnoj materiji


Mlečni put snimljen iznad kompleksa teleskopa La Silla Paranal u Čileu

Centar naše galaksije nije vidljiv na optičkim talasnim dužinama, jer ga zaklanjaju brojni oblaci sačinjeni od gasa i prašine. Ipak, ako koristimo radio i infracrveni (IC) deo spektra, posmatranje je moguće, jer na primer znamo (astronomi, a i ostali, nadam se) da infracrveno zračenje može prodreti kroz  prašinu i gas. Tako je došlo i do velike ekspanzije infracrvenih kosmičkih projekata, pokrenutih upravo iz razloga da se naprave što detaljnije mape struktura u Univerzumu. Poznato je da je središte naše galaksije veoma jak izvor IC-zračenja, i da se veoma zgusnute zvezde i gasovita materija kreću ogromnim brzinama oko tog galaktičkog centra.

Još jedan gost na mom blogu: Multitalentovani postpunk poeta Vladimir Simić from Little Moštanica.
U sklopu akcije "Negujmo ćirilicu", Vladimirova pesma je ovde objavljena u izvornom obliku.
Hvala, Vladimiru!

Piše: Vladimir Simić


Једном Краљичин Вртлар беше кажњен за свој грех,
И сад му је казна задовољство, и задовољство му је казна.
Заљубио се у Невен, своје Краљице вољени цвет,
И сад се Вртлар окреће у кругу што чине сласт и патња:

Јер он је сваке ноћи, усред мрака, у врту разодевен,
Кажњен да иза склопљених капака гледа како цвета Невен.

О, не би он то могао да му у главе крви не цвета
Невен док спава – то је осећај тела што наводњава леје:
Он испред престола, Невен на престолу, и мрак је свуд око њега,
А он се не чује, он мисли: ТУ САМ... ДА ЛИ МЕ ЧУЈЕ...

А сваке ноћи, усред мрака, у врту сасвим разодевена,
Краљица тражи речи за буђење Вртлара из убраног Невена.